Чому ці люди нас бісять: наука знайшла відповідь, і вона не всім сподобається

11 січня 2025, 06:17
Читать новость на русском

Людині властиво недолюблювати людей, які відрізняються. Особливо тих, хто "не такий" на вигляд чи думає "не так". Нюанси лише в тому, проти кого ми маємо упередження.

А ці упередження можуть бути пов'язані з нашим загальним інтелектом. До такого висновку дійшли у новому дослідженні Тілбурзького університету, пише 24 Канал із посиланням на GQ.

Дивіться також Ось чому ми ніяк не можемо навчитися говорити "ні" іншим

Чому люди так дратують одне одного

Дослідники Марк Брандт і Джаррет Кроуфорд проаналізували 5914 суб'єктів у своєму експерименті. Спершу вони перевірили учасників за допомогою тесту словника, корельованого з IQ. Після визначення рівня інтелекту учасникам поставили низку запитань у 2 тестах.

Тест перший: хто є мішенню упереджень. Брандт і Кроуфорд відтворювали попередні негативні асоціації між когнітивними здібностями й упередженнями щодо груп, які вважають ліберальними, нетрадиційними, і які мають нижчий рівень вибору щодо членства в групі.

Однак ми виявили протилежне (тобто позитивні асоціації) для груп, які сприймають як консервативні, традиційні, та які мають вищий рівень вибору щодо членства в групі,
– наголосили дослідники.

Наші упередження можуть бути пов'язані з нашим інтелектом / Фото master1305@freepik

Тест другий: хто проявляє міжгрупову упередженість. Дослідники виявили, що "люди з відносно вищими й нижчими рівнями когнітивних здібностей демонструють приблизно однаковий рівень міжгрупової упередженості, але до різних груп".

  • Люди з нижчими когнітивними здібностями схильні упереджено ставитися до нетрадиційних або ліберальних груп, а також до груп, які не мають вибору у своєму статусі. Наприклад, за расою, статтю або сексуальною орієнтацією.
  • А люди з вищим рівнем інтелекту упереджено ставляться до груп, які вважають традиційними або які мають великий вибір у своїх асоціаціях. Це, наприклад, консерватори.

Люди не люблять людей, які відрізняються від них. Приниження людей з іншим світоглядом може допомогти людям підтримувати правильність їхнього власного світогляду,
– кажуть Брандт і Кроуфорд.

У двох словах: і розумні, і не дуже люди мають упередження. Різниця лише в тому, на кого вони спрямовують свою ненависть.