Ефект друга: що це за теорія, за якою ми красивіші на групових фотографіях, ніж наодинці
Джерело:
GQВи чули про ефект групової привабливості? По-іншому ще кажуть – ефект чирлідера або ефект друга. Його сформулювали американські дослідники психології, і суть така: у групі ми виглядаємо набагато привабливіше, ніж наодинці.
У фільмі "Як я зустрів вашу маму" одна з нестандартних теорій Барні Стінсона про жінок і спокушання звучала так: "Група жінок може виглядати сексуально, але тільки як група – якщо дивитися на них окремо, вони потворні". Звісно, ми ці слова не сприймаємо всерйоз. А проте…
Дивіться також Що таке "сідниці офісного працівника" і як припинити собі шкодити на сидячій роботі
Що таке ефект друга
А проте двоє психологів зі США зацікавилися цією темою. Дрю Вокер та Едвард Вул, дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, попросили 130 добровольців оцінити привабливість людей на різних фотографіях.
Учасникам показали групові фотографії, а потім – кожне обличчя окремо, щоб оцінити їхню привабливість. І результат був ось який: кожна особа сприймалася як більш приваблива, коли була у групі, незалежно від розміру групи. Всупереч усім очікуванням, теорія, жартом озвучена у кіно, виявилася правдивою.
Чому ми завжди маємо кращий вигляд у групі
Це явище залежить як від нашої зорової системи, так і від сукупності контекстної інформації. На наш мозок впливають 3 різні когнітивні упередження.
- По-перше, це оптичний ефект: зорова система автоматично обчислює загальне зображення облич, представлених у групі.
- По-друге, окремі члени групи упереджені щодо цього загального середнього показника.
- По-третє, усереднені обличчя є більш привабливими, оскільки особливості, асиметрія чи диспропорції кожної окремої людини розмиваються.
Простіше кажучи, ми несвідомо беремо середнє значення з облич, які бачимо, незалежно від кількості людей на фото. І сприймаємо групову фотографію як ціле, а не як суму частин. В результаті усереднене обличчя, яке потрапляє в наш мозок, виглядає більш симетричним, більш приємним для ока і, отже, більш привабливим.
Цікаво знати Скільки треба мати вільного часу, щоб бути щасливим і продуктивним
Що ж, невже тепер варто уникати селфі? Відверто кажучи, навряд. Адже дослід показав, що на груповому фото ми сприймаємо людей красивішими лише на 1,5 – 2%.