Співайте, щоб почуватися краще: ось маловідомі переваги співу для здоров'я, згідно з наукою
- Спів активує різні зони мозку та сприяє викиду добрих гормонів, знижуючи рівень стресу.
- Він зміцнює фізичне здоров'я, покращує оксигенацію крові та підвищує імунітет.
- А груповий спів має значний соціальний вплив та сприяє профілактиці психічного здоров'я.
Ви часто наспівуєте? Може, в душі, в машині, на прогулянці? Нічого не змінюйте – навіть робіть це голосніше. Наукові дослідження сходиться на тому, що спів дуже корисний для вас.
І не тільки для морального стану, а й для фізичного здоров'я, мозку і навіть імунної системи. 24 Канал із посиланням на GQ розповість про це докладніше.
Дивіться також Як стати цікавою особистістю: поради штучного інтелекту
Нейрохімія співу: чому вам варто наспівувати більше і голосніше
Ми співаємо з давніх-давен – задовго до подкастів, інстаграму та великої сцени спів вібрував у печерах, храмах і полях. Сьогодні ж навіть неврологи співають, адже завдяки МРТ-скануванням мозку знають, наскільки це корисно.
З перших нот мозок запалюється, у буквальному сенсі. Відбувається "неврологічний вибух", адже спів одночасно активує мовну, моторну, емоційну зони мозку та зону пам'яті. Коктейль добрих гормонів починає активно діяти – це дофамін (мотивація), окситоцин (впевненість), ендорфіни (полегшення болю) і серотонін (задоволеність). Паралельно йде зниження рівня кортизолу, гормону стресу.
Далі – більше, бо спів – це не тільки розумовий процес, а й фізична вправа. Він стимулює м'язи живота, зміцнює дихальні м'язи, покращує оксигенацію крові й навіть підвищує імунітет. А ще вчені кажуть, що спів допомагає впоратися з болем, поліпшити ковтання, а у деяких випадках – лікувати розлади мовлення, полегшувати перебіг хвороб Паркінсона та Альцгеймера.
А найпривабливішим для дослідників є соціальний вплив співу. У групі його ефект помножується вдесятеро. Спів стає колективною практикою, яка заохочує слухання, синхронізацію та контакт. Популярність хорів, караоке чи застільних співів виникла не просто так – вони створюють приємну алхімію "робити це разом". Британська психологиня Наташа Гендрі каже, що груповий спів є профілактикою психічного здоров'я.
Навіть у нашу цифровізовану епоху часто простого акту співу може бути достатньо, щоб перезавантажити всі внутрішні лічильники. І для цього не треба бути співаком чи вчитися в консерваторії. Тож співайте – навіть якщо вам здається, що ви робите це негарно, надто голосно або надто часто. Бо тепер ви знаєте про нейрохімію співу і наскільки він насправді важливий.