Але негативна самокритика може завдати шкоди вашому психічному здоров'ю. На щастя, свій внутрішній монолог можна переосмислити. Як – пише 24 Канал із посиланням на GQ.

Дивіться також Чому у людей бувають кошмари, чим вони відрізняються від просто поганих снів і як ними керувати

Негативне самонавіювання: що робити, щоб із ним упоратися

Професіонали називають це "негативним внутрішнім діалогом" – коли звучать невиправдано різкі внутрішні коментарі, повні осуду і критики. Вони можуть стримувати нас, посилюючи сумніви та тривогу. На щастя, є способи зменшити цей галас. Причім мета не в тому, щоб ніколи більше не мати негативного внутрішнього монологу, а в тому, щоб керувати ним.

  • Проаналізуйте свій негативний внутрішній діалог, зокрема його частоту та зміст. Занотовуйте кожен епізод негативного внутрішнього діалогу, в ідеалі – в щоденник (він стане у пригоді пізніше, щоб підбивати підсумки й виявити повторювані теми).
  • Визначте джерело вашого внутрішнього монологу. Тепер, коли ви відстежуєте його, набагато легше поглянути на нього об'єктивно. До внутрішніх розмов слід підходити не як до факту, а з цікавістю. Розвивайте психологічну гнучкість (здатність спостерігати за своїми думками, не прив'язуючись до них), яка є наріжним каменем психічного здоров'я.

внутрішній діалогСвоїм внутрішнім критиком можна навчитися керувати / Фото master1305@freepik

  • Погляньте на все з позитивного боку. Ця практика вимагає певної сміливості та сили волі, але в перспективі вона діє як пряме і негайне спростування негативного самонавіювання. Можна, наприклад, замінити різкі висловлювання на кшталт "я не можу нічого зробити правильно" на щось більш реалістичне, як-от "усе пішло не так, як хотілося, але бувало й гірше". Ідея не в тому, щоб відкинути негативні думки, а в тому, щоб пом'якшити їх.
  • Не здавайтеся! Потрібен час, щоб змінити роки негативного самонавіювання на більш позитивне ставлення, але ніщо не вічне.