А зараз ми переживаємо ті ж питання впевненості та запитуємо себе "хто я?" вже у 30. Чому ж так? Відповідь має Таммі Міллер, терапевтка й авторка книги "Терапія в м'якій обкладинці", пише Man of Many.

Дивіться також Настав час розірвати стосунки, якщо ви виявили ці ознаки у вашій парі

Коли й чому виникає криза середнього віку

У ранні роки наше життя чітко розписане: школа, університет, перша робота. А потім починається "дорослішання". Ми починаємо кар'єру, вчитуємося в рахунки та складаємо бюджет, формуємо довгострокові стосунки з прицілом на шлюб чи дітей.

Ми можемо побачити перші випадки смерті від старості наших близьких. Що змушує запитувати себе: "Чи проживу я таке життя, яким зможу пишатися на смертному одрі, якщо йтиму шляхом, на який ступив?"

Криза ж середнього віку пов'язана з невизначеністю, яка виникає в момент переходу:

  • Від руху за течією, коли ми робимо те, що роблять усі наші однолітки;
  • До необхідності самозабезпечення і формування власної ідентичності через рішення, які ми приймаємо.

Ми сумніваємося, чи ми на правильному шляху. Часто порівнюємо наші досягнення і напрямок руху з досягненнями наших друзів – і відчуваємо себе погано, коли вони досягають чогось, чого ми ще не досягли. І, що найважливіше, ми ставимо під сумнів наші цінності. А оскільки світ став значно динамічнішим, усе це відбувається вже в наші 30.

Криза середнього віку
У ранні роки наше життя чітко розписане, а потім починається "дорослішання" / Фото benzoix@freepik

Цінності та задоволення

Цінності допомагають нам визначити, що є найважливішим у нашому житті, і впливають на прийняття рішень, часто даючи нам мету в житті. Це принципи, за якими ми живемо, і ми відчуваємо себе найкраще, коли залишаємося максимально вірними їм.

Це, до прикладу, амбіції щодо успіху, відданість роботі, дослідження нового, або ж безтурботність та веселощі, та багато іншого. Але вони починають змінюватися, коли ми зростаємо і дізнаємося, як світ працює.

І саме тоді ми можемо відчувати певний дискомфорт. Відчуття потреби змінити пріоритети може створити тертя – особливо якщо те, що ми відчуваємо, не узгоджується з тим, що ми робимо.

  • Наприклад, коли ми були молодші, то могли цінувати силу, тому що це прищеплювали нам батьки. Але тепер ми виросли й відчули потребу поставити на перше місце гармонію.
  • Або, можливо, ви цінували вірність, коли вам було 20 років. Але зараз розумієте, що вона тягне вас на дно, і на її місці хотіли б бачити свободу.

У всьому цьому, природно, важко зорієнтуватися. Важко змінювати групи, у яких ми перебуваємо, чи переконання, яких ми завжди дотримувалися. Адже ми, по суті, змінюємо свою ідентичність.

Криза середнього віку
Наші цінності починають змінюватися, коли ми зростаємо і дізнаємося, як світ працює / Фото freepik

Самооцінка проти кризи ідентичності

Визначення цінностей, які найбільше резонують з нами, може допомогти нам зосередитися на тому, чого ми найбільше хочемо в житті, і зменшити вплив кризи. Ключ у покращенні самооцінки – того, як ми сприймаємо себе у світі, і як ми думаємо про себе як про цілісну особистість.

  • Люди з позитивною самооцінкою пишаються своїми вчинками й зовнішністю, вважають, що вони здатні досягати своїх цілей, і вірять, що вони гідні й привабливі люди.
  • Люди з низькою чи заниженою самооцінкою думають навпаки – що вони не досягнуть, не гідні, не цікаві тощо.

Самооцінка формується як із внутрішніх, так і з зовнішніх факторів, і на неї легко впливає наше сприйняття того, як інші оцінюють нас. Ось чому важливо працювати над своєю внутрішньою самооцінкою і змінювати пріоритети в міру того, як ми проходимо через життєві зміни.

Щоб за зміни чогось зовнішнього наша самооцінка не була надто скомпрометована. Бо коли ми задоволені тим, ким ми є, і живемо за своїми цінностями, досягнення інших людей порівняно з нашими власними будуть впливати на нас набагато менше.

Цікаво знати Психологи пояснили нашу одержимість грішми та як від неї позбавитися

Дуга щастя

Професор Скотт Гелловей придумав термін "дуга щастя", щоб продемонструвати, як ми почуваємося протягом життя. Ми найщасливіші в молодості, потім наше щастя падає у 25 – 45 років, а потім знову неухильно зростає. Значною мірою завдяки тим складним етапам, які нам доводиться долати.

Криза середнього віку – це важкий період, який ми всі повинні пройти, і вже раніше, ніж нам виповниться 50. І який стає легшим, коли ми проходимо його з правильними людьми поруч, живучи згідно з нашими цінностями якнайкраще.